Büyük gün geldi! MSB saat verdi: Ukrayna’dan birinci tahıl gemisi bugün yola çıkıyor

Türkiye’nin uğraşıyla 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından ‘Tahıl sevkiyatı’ mutabakatının akabinde gözler birinci sevkiyata çevrildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün tahıl yüklü birinci gemilerin 1 Ağustos’ta Ukrayna’daki Odessa Limanı’ndan hareket edeceğini belirtmişti.

Tahıl yüklü birinci gemi saat 08.30’da hareket edecek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı muahedesi kapsamındaki mısır yüklü birinci geminin bugün yola çıkacağını duyurdu. Yapılan açıklamada mısır yüklü geminin 08.30’da Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket edeceği bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nin ağır çalışmaları sonucunda tahıl yüklü birinci geminin saat 08.30’da Odesa Limanı’ndan hareket etmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Lübnan’a gidecek

Mısır yüklü Razoni isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan’a gideceği bildirilen açıklamada, “22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ evrakı kapsamında sevkiyat yapacak bu birinci gemiyi takiben başka gemilerin de belirlenen koridor ve yöntemler çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” tabirine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.