Bu araştırma gözlük kullananları üzecek

Ürdün’de yeni yapılan bir araştırma, gözlüğün bireyleri daha zeki gösterdiği klişesini ortadan kaldırdı. Yapılan araştırmanın sonucun nazaran, gözlüksüz beşerler daha alımlı, kendinden emin ve daha zeki görülüyor.

Gözlüğe gereksinim duyan insanların sayısı her geçen gün artıyor. ABD’deki gözlük üreticileri ve tedarikçilerinin kurduğu ticaret birliği Vision Council’ın bilgilerine nazaran dünya genelinde yetişkinlerin yaklaşık yüzde 75’i, görüşünü daha uygun göstermek için yeni bir eser kullanıyor. Bunların yüzde 64’ü ise gözlük takıyor. Bugüne kadar Batılı ülkelerde yapılan çalışmalarda, gözlük takmanın zeki görünmeye olumlu katkı yaptığı belirlenmişti.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; Yapılan tüm araştırmaları yerle bir eden yeni bir araştırma Ürdün’den geldi. Ürdün’de yapılan ve 517 öğrenci katıldığı araştırmada iştirakçilere 4 kişinin hem gözlüklü hem de gözlüksüz fotoğrafı gösterildi. Fotoğrafların çekicilik, zeka ve özgüven başlıklarında iştirakçilere 1’le 10 ortasında derecelendirilmesi istendi.

‘GÖZLÜKSÜZ HALLER DAHA ÖZGÜVENLİ’

Yapılan araştırmada, gözlüksüz fotoğrafların gözlüklü hallerine nazaran daha cazip, akıllı ve özgüvenli olarak görüldüğünü ortaya koydu. Ayrıyeten gözlüklü iştirakçilerin, gözlüklü fotoğraflara daha yüksek puan verdiği görüldü. Fakat gözlüksüz iştirakçiler, gözlüksüz fotoğraflarda tıpkı davranışı sergilemedi.

Uzmanlar, gözlük çerçevesi ve yüz özellikleri üzere faktörlerin cazipliği belirlerken dikkate alınmadığının altını çizdi.

ARAŞTIRMA CUREUS’TA YAYINLADI

Sonuçların, herkesin Batı’daki moda anlayışıyla tıpkı fikirde olmadığını ve kültürel farklılıkları gösterdiğini savunan araştırma grubu, “Gözlük, toplumsal ve etnik değişkenlere bağlı olarak kullanıcıların toplumsal özellikleri üzerinde farklı tesire sahiptir” tabirini kullandı. Bilim insanları ayrıyeten çalışmalarının, gözlüğü, yalnızca nitekim muhtaçlık duyan şahısların takmasını sağlamasını umuyor.

Saif Aldeen El Ryalat, Muhammed Cuma ve Esad El Ravaşdeh üzere hekimlerin imza attığı çalışma, hakemli tıp mecmuası Cureus’ta yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.