Brent petrolün varil fiyatı 96,02 dolardan süreç görüyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin planlanan üretim artışı da fiyatları etkiliyor. Küme, 3 Ağustos’taki toplantısında petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. OPEC+ bir sonraki toplantısını 5 Eylül’de gerçekleştirecek.

Ayrıca, ABD’nin rekor ham petrol ihracatı, Libya’da üretimin yine başlaması ve Rusya ile İran’dan az da olsa devam eden ihracat, global arz daralması kaygılarını hafifleterek fiyatları baskılıyor.

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki petrol üretiminin günlük 1 milyon 200 bin varilin üzerine çıktığını, İran ise nükleer müzakerelerin sonuçlandığını ve mutabakat sürecinin başladığını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, dün yaptığı açıklamada, nükleer muahede konusunda ABD’nin cevabını beklediklerini belirterek, “İran’ın mutabakattaki ekonomik çıkarlarının sağlanması ve kırmızı çizgilerine riayet edilmesi halinde Viyana’da yeni bir basamağa gireceğiz.” dedi.

Öte yandan, ABD’nin petrol stoklarında geçen hafta beklenenden fazla düşüş olması fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtlıyor. Stoklar, ülkenin geçen hafta günde 5 milyon varillik rekor petrol ihracatı yapmasıyla keskin bir halde düşmüştü.

Brent petrolde teknik olarak 96,30 ile 96,45 dolar aralığının direnç, 95,94 ile 95,73 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.