Bilim insanları, soyu tükenmiş Tazmanya Kaplanı’nı geri getirecek

Gen düzenleme teknolojisi, DNA’nın canlı bir organizmanın genomuna eklendiği, silindiği, modifiye edildiği yahut yer değiştirildiği genetik mühendisliğe deniyor.

Bilim insanları, 1930’larda kuşağı tükenen Tazmanya Kaplanı’nı gen düzenleme usulüyle dünyaya kazandırabilmek için milyonlarca dolara mâl olarak bir proje üzerinde çalışıyor.

10 yıl içinde geri gelecek

Avustralya ve ABD’den bilim insanlarının başladığı projeyle, jenerasyonu tükenen Tazmanya Kaplanı’nın kök hücre ve gen düzenleme teknolojisiyle 10 yıl içinde yine oluşturulması planlanıyor.

Bilim insanları, misal bir DNA’ya sahip keseli hayvan cinsinden kök hücreler almayı, gen düzenleme teknolojisi kullanarak jenerasyonu tükenmiş hayvanı tekrar canlandırmayı planlıyor.

Tazmanya Kaplanı nüfusu, Avustralya’ya insanların ulaşmasıyla azalmaya başlamıştı. Son Tazmanya kaplanı, 1936’da bir hayvanat bahçesinde hayatını kaybetmişti.

Proje gerçekleşirse tarihte birinci kere bir çeşit jenerasyonu tükendikten sonra kurtarılmış olacak. Öte yandan öbür uzmanlar, bu türlü bir olayın fakat bilim kurgu sinemalarında gerçekleşebileceğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.