Bilal Erdoğan’ın yeni restoranında prestijden tasarruf edilmiş, olmamış!

Lüks AVM’de, lüks tavukçu, midem bayram etsin. Konutta de çevirme tavuk alıyorlar da, onlar butunu yerken bana derisi, gerisi kalıyor. Ne var ne yok, getirtir yerim. Lüks AVM dedikleri, Arabistan adeta. Sünnet çocuğu üzere uzun beyaz elbiseli dolu. AVM de büyük, içinde de bugi lazım. Tavukçu, lüks lokantaların olduğu katta değil. Tüh, boşuna heveslenmişim! Tavukçu diye aranıyoruz, orta sınıfa hitap eden alt kattaki yemek kısmında de değil. E nerede bu? Pazar yerinde, WC’nin yanındaymış! Olmadı fakat, prestijden tasarruf edilmiş, bak söylerim babana. Yakışır mı sizin aileye abdesthane yanında tavukçu?

DORUK IZGARA

Görev misyondur, oturduk mecbur. Vitrinde tavuklar dönüyor, nar üzere kızarıyor. Ben severim, lakin ya bütün, ya da en az yarım tavuk yemek lazım. Tadım yapacağız, diğer şeyler de yemek gerek, şu bu derken çok gelir. Lokum dedikleri soslu tavuk yemekleri var. Yanında pilav ve kızarmış patatesle servis yapıyorlar. Böylelikle pilava ekstra 32 lira vermemiş oluruz. Tabağı 70 küsur lira. İçindeki soslu tavuk 8-10 lokmalık, iki kaşık pilavı, birkaç uyduruk patatesi ile doyurur mu? Doymanın ötesinde çok da aman aman bir lezzeti yok, zira soslarında iş yok. Tavuk kombin yapan rakip şirketinkiler daha lezzetli laf ortamızda. Önden çorba içtim, o lezzetliydi lakin üç kaşık filan, bu fiyata çok değerli, muhallebicilerdeki tavuklu çorba üzere değil. Önden mezeler de var. Falafel lezzetliydi. Humus ise kalmamış. Niçin kalmamış? Meyve suları var; nar, portakal kalmamış? Pazar yerindeyiz, nar satılıyor karşıda. O denli kır lokantası üzere, kalmadı olur mu? Yani biraz boş vermişlik var. Tamam canım, kızmayın, meyve suyu yoksa ayran içtim, farklı düştüm ben de! Gelen gidene baktım, burada yabancı müşteri yok, beğenmemişler anlaşılan, onlar üstte. Burada çalışan, mağaza işçisi gördüm daha çok, onlar da indirimli yedikleri için geliyor herhalde. Servis elemanları pek genç, stajyer çocuklar üzere. Biraz tecrübesizler, ben lokantada gözümün içine bakan garson severim. Çağırmak için çırpınmaktan nefret ederim. Burada biraz o denli. Yandaki makarna, erişteciye de birebir çocuklar servis yapıyor. Demek orası da bunların. Tavuğun tadını pek alamadım, tatlı istersek tavuk göğsü mü gelecek diye gırgır yapıp kalktık.

İKİ ŞUBESİ VAR

Aynı firmanın Galataport’taki dükkânı güya daha havalı, yerin altında değil hiç olmazsa. Yani kelamın kısası, okçu, atçı, ulusal spor meraklısı Bilal kardeşime lüks AVM’de bu türlü sıradan tavukçuyu yakıştıramadım. Babası 50 bin liralık gözlük takıyor, çocuk tavuk pilav satıyor, tamam Unkapanı’nda el otomobilinde satmıyor fakat olsun, ailenin prestijine uymuyor. Ağzımızın tadı yerine gelsin diye bir kahve içtik, markalılardan. Bir de dükkânları görünce dayanamayıp alışveriş de yaptık, yeniden fatura ağır oldu! Kim demiş para yok diye, herkes alışveriş torbalarıyla dolaşıyordu. Nazar etmeyin, çalışın, sizin de olsun, bak koskoca lider oğlu, vakıfların lideri, ailesinin geçimi için esnaf dükkânı çalıştırıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.