Bakü’de Teknofest heyecanı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği ‘Teknofest Azerbaycan’ bugün, Bakü’de başlıyor. Kısa müddette markalaşan şenliğin birinci yurt dışı tertibi, pazar gününe kadar sürecek. Yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen şenliğe, cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da iştiraki bekleniyor. Şenliğin yapılacağı Bakü Crystal Hall ve etrafı ile Hazar Denizi kıyısındaki Ulusal Park, aktifliğe hazır hale getirildi. Şenlik için 120 bin metrekare alana stantlar, çadırlar ve sahneler kuruldu. Uçaklar, insansız hava araçları, helikopterler ve zırhlı araçlar da alandaki yerini aldı.

ZAFERİN KAHRAMANI TB2 ŞENLİKTE

Alana, AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ile Karabağ Savaşı’nda muvaffakiyetini ortaya koyan Bayraktar TB2 SİHA’lar da yerleştirildi. Türk ve Azerbaycanlı teknoloji tutkunlarının yarışacağı müsabakalardan Smart Karabağ Hackathon’un, Karabağ’ın imarına yönelik projeleriyle ilgi odağı olması bekleniyor.

Şenlik kapsamında düzenlenecek Azerbaycan Take Off Teşebbüs Zirvesi’nde, yeni müşteri, yatırımcı yahut paydaş kazanmak isteyenler projelerini sunma fırsatı yakalayacak. Tepede 32 ülkeden 287 start-up kendi projesini tanıtacak. Teknofest, Bayraktar insansız hava araçlarının Karabağ savaşı seyrini değiştiren başarısı ekseninde Türkiye ile Azerbaycan ortasında artan savunma iş birliğini derinleştirecek kıymetli bir buluşma noktası olacak.

AKINCI ile MiG-29’dan kol uçuşu

Teknofest Azerbaycan münasebetiyle Bakü’de bulunan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri ve Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin MiG-29 ile bir uçuş gerçekleştirirken, Baykar’ın geliştirdiği AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) da Bayraktar’ın bulunduğu MiG 29’a kol uçuşu ile eşlik etti. Selçuk Bayraktar, Bakü semalarında Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin Rus üretimi savaş uçağı MiG-29 ile uçtu.
Selçuk Bayraktar

Bayraktar, uçuşu Azerbaycan Hava Kuvvetleri Muharip Kuvvetler Kumandan Yardımcısı Hava Pilot Albay Zaur Rüstemov ile birlikte gerçekleştirdi. Çift kabinli MiG-29’a geçen özel pilot lisansına sahip Selçuk Bayraktar ve Zaur Rüstemov’un uçtuğu savaş uçağı MiG-29’a, ulusal TİHA Bayraktar AKINCI da eşlik etti. MiG-29’a hareketler ve kol uçuşunun bir kısmında Bayraktar kumanda etti.

Hürkuş

Hürkuş nefesleri kesecek

Teknofest Azerbaycan’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii standında meslek fırsatları konusunda ziyaretçiler bilgilendirilecek. Hürkuş temel eğitim uçağı, şov uçuşu gerçekleştireceği Azerbaycan’a Hürkuş’un deneysel test pilotları ile birinci sefer uçarak ulaşacak. Nefes kesen uçuş şovlarının yer alacağı şenlikte, Türkiye’nin birinci ve tek özgün genel niyet helikopteri T625 Gökbey de statik alanda sergilenecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii standındaki Ulusal Muharip Uçak’ın VR dayanaklı simülatörü olacak. Ziyaretçiler VR teknolojisi sayesinde 5’nci jenerasyon uçak ile uçuşu deneyimleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.