Bakan Varank: İnverter yatırımları Türkiye’de artacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kolarc Makine’nin Ankara Sanayi Odası 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) güç elektroniği fabrikasını ziyaret etti. Firmanın genel müdürü İlker Olucak, yürüttükleri faaliyetler hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi. Üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Varank’a firmanın dijitalleşmeye yönelik tahlilleriyle ilgili sunum yapıldı. İncelemenin akabinde değerlendirmeler yapan Bakan Varank, “Bu firma iş hayatına inverter kaynak makineleri yaparak başlamış. Kolarc markasıyla hem Türkiye’ye satışı var hem ihracat yapan bir firmamız. Güç elektroniği bölümde çok farklı alanlarda kullanıldığı için adımlarını solar panellerin inverterlerini yapmak üzere atmaya başlamışlar. Güç elektroniği alanında çok önemli üretim yapan bir firmayı ziyaret ediyoruz. Kaynak makineleri, endüstrinin temelini oluşturuyor. Bu makinelerin robot ve endüstriyel otomasyonla yakın iş birliği içerisinde çalışıyor olması üretim süreçlerine çok önemli katkı sağlıyor” diye konuştu.

‘İTHALATI KESMEK HEDEFİMİZ’

İnverter kaynak makinelerinde şu anda yerli üretim yapan öteki firma olmadığına değinen Varank, “100 milyon doların üzerinde ithalatın olduğu bir dal. Bu manada bilhassa arkadaşlarımızı ziyaret etmek istedim. Yerli imkanlarla inverterin Türkiye’de üretilmiş olması, şu anda piyasa satılıyor olması ülkemiz iktisadı açısından değerli. Biz alışılmış ki bir markayla da yetinmek istemiyoruz. Halihazırda 100 milyon doların üzerinde seyreden ithalatı kesmek amacımız. Yenilenebilir güç projeleri ile güneş panellerinin sayıları arttıkça inverter yatırımları da Türkiye’de artacak” sözlerini kullandı.

‘HEP AŞİKÂR ÜLKELERİN MODELLERİNİ KOPYALADIK’

Bakan Varank, işletmenin robotlarla inverter kaynak makinelerinin birlikte çalışma, haberleşme ve otomasyonuyla ilgili de çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu otomasyon da doğal dijitalleşme sürecine katkı sağlayacak. Biz daha evvel daima muhakkak ülkelerin modellerini kendimize kopyalamaya çalıştık. İşte Sanayi 4.0. Baktığınızda aslında Almanya’nın bir markası. Ancak biz dijitalleşme dediğimizde bugün firmalarımız elektronikte yüksek teknolojili eserleri kendileri üretebiliyorlar. Ancak bunların dijitalleşmesiyle, otomasyonuyla ilgili tahlilleri de burada mühendislerimiz kendileri geliştirebiliyorlar. Türk endüstrisinin nereye geldiğini görmemiz ve buna nazaran şayet KOBİ’lerimiz dijitalleşecekse, sanayiyi dijitalleşerek daha verimli hale getireceksek işte bunun üzere yerli tahlilleri de endüstriye uygulamamız lazım. Bu manada firmamızın yaptığı bu çalışmalar da çok kıymetli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.