Bakan Kurum: Pakistan için yardım kampanyası başlattık

Pakistan’da bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinden etkilenen Pakistan’ın çeşitli bölgelerinde incelemelerine devam etti. Bakan Kurum, ‘Cumhurbaşkanının talimatıyla Pakistan için yardım kampanyası başlattık’ dedi.

‘YARDIM ELİNİ UZATACAĞINI BİLİYORUM’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bugün 84 milyonun yüreği Pakistan için atıyor. Cuma günü bütün mescitlerimizde buna ait Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla yardım kampanyasını başlattı. Belediyelerimiz şu an seferlik içerisinde. Tekrar İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Valilerimiz bu kampanyayı tüm ülkemize yayacaklar ve tüm yardımsever vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum… Pakistanlı kardeşlerimize gerekli ekipman takviyesi sağlayarak ardından kalıcı imalat Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Pakistan’ın tarihinin en büyük sel felaketi nedeniyle güç bir süreçten geçtiğini lisana getiren Bakan Murat Kurum, “Gerçekten çok vahim bir olay. Milyonlarca kardeşimizin etkilendiği, binlerce insanımızın hayatını kaybettiği sel afetini Pakistan’da yaşadık. Ve aslında baktığınız da Pakistan dünyayı kirletmeyen emisyonu neredeyse sıfır olan ülkelerden biri lakin küresel dünyanın içinde maalesef tüm ülkeler birbirlerini etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Muson yağmurlarından etkilenen bölgede hasarların çok büyük olduğuna işaret eden Bakan Kurum, “Pakistan’da metrekareye 600-700 kilogram yağışın düştüğü bir afetten bahsediyoruz. Afetin tesirlerine baktığınız vakit beşerler meskenlerde hasar tespitini yapamayacak durumdalar. Zira meskenlerine ulaşamıyorlar. Bugün konutların hem havadan hem de yerinde incelemelerini yaptık. Meskenlere ulaşma imkânı yok” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.