BAE Dışişleri Bakanı: İdeolojik fikirler ortaya çıktığı vakit iş birliği azalır

Türkiye’yi ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili ve heyetler ortası görüşmeler yaptı. Çavuşoğlu ve Al Nahyan, görüşmelerin akabinde Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde ortak basın toplantısında konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, önümüzdeki yıllarda birlikte çalışmaya çok kıymet verdiklerini tabir eden Al Nahyan, “İki ülke ortasındaki bağların karşılıklı çıkarlara hizmet edecek ve pekiştirecek formda ilerlemesini önümüzdeki yıllarda bekliyoruz” diye konuştu.

‘ARAMIZDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ KÜRESEL MANADA YAPABİLİRİZ’

“Devlet Liderimiz Muhammed Bin Zayed ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ilgilerin ilerlemesi istikametinde direktifleri var” diyen Al Nahyan, “Aynı vakitte halklarımızın da ileriye yönelik teveccühleri kelam konusu. Birebir vakitte Türkiye’nin bölgesel pozisyonunu güçlendirebilecek alakalara gerçek hareket etmekteyiz” tabirlerini kullandı.

Al Nahyan, Çavuşoğlu ile görüşmesinde Türkiye ile BAE ortasındaki ticari muahedeleri gündeme getirdiklerini, birlikte çalışarak mutabakatları imzalamaları için iki ülkenin takımlarına dayanak verilmesi gerektiğini belirtti.

İki ülke ortasındaki ticari faaliyetlerin artırılması gerektiğini söyleyen Al Nahyan, “Aramızdaki iş birliğini küresel manada yapabiliriz. Buna gücümüz de var. Tıpkı vakitte kalkınma ve ticari manada da ekonomilerimizi daha ileriye taşımak için kesinlikle uğraş göstermemiz gerekiyor. İkili iş birliği çerçevesinde Türk ve BAE firmalarının önünü açmak da çok önemli” dedi.

‘YENİLENEBİLİR GÜÇ VE KARBON AZALIMI KONUSUNDA DA İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ’

Türkiye ile iş birliği noktasında en fazla odaklandıkları alanlardan birinin de yenilenebilir güç olduğunu, Çavuşoğlu ile bu hususta da görüşmeler yaptıklarını aktaran Al Nahyan, “Yenilenebilir güç ile ilgili alan da bizim için çok kıymetli. Yalnızca ticari alanda başarılı münasebetler ve iş birlikleri değil tıpkı vakitte ülkelerimizin ileriye yönelik karbon azalımı ve güç konusunda da iş birliği yapmalı ve bu gayelere ulaşmalıyız” tabirlerini kullandı.

Türkiye ile BAE ortasında ticaret hacminin son iki yılda yüzde 82 arttığını lisana getiren Al Nahyan, “Ticaret hacmimizdeki bu artış teşvik edici bir bahis. Lakin birebir vakitte ortaya koyduğumuz bir iradenin de göstergesi. İki ülkenin bu iş birliğini artırma noktasındaki iradesi de son derece önemli” biçiminde konuştu.

Al Nahyan, Çavuşoğlu’nun Filistin-İsrail ziyaretine ait de değerlendirmede bulunarak, “Ziyaretinizi tebrik etmek istiyorum. Aslında bu, İsrail ile Filistin ortasındaki barış sürecine tekrar girilmesi için motive edici bir ziyaretti” dedi.

Bölge halklarının daha iyiyi hak ettiğini lisana getiren Al Nahyan, “İdeolojik fikirler ortaya çıktığı ve yükseldiği vakit iki taraf ortasındaki iş birliği azalır ve birlikte çalışmak zorlaşır. Onun için Türkiye’nin diplomasisine ve saygıdeğer Bakan Beyefendiye teşekkür ediyorum. Çok değerli ve çok büyük emekler sarf ediyorsunuz, gayretler harcıyorsunuz. Rusya’yla Ukrayna ortasında da birebir şeyi yapıyorsunuz, İsrail’le Filistin ortasında da tıpkı şeyi yapıyorsunuz. İleriki vakitlerde ortaya koyduğunuz rol takdirle ve hayırla telakki edilecektir” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.