BAE Devlet Bakanı: Bazı ülkelerle Türkiye karşıtı pozisyon aldık

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde “Yunanistan, Mısır ve Fransa birlikte Türkiye’ye karşı pozisyon aldıklarını” söyledi.

BAE Devlet Bakanı: Bazı ülkelerle Türkiye karşıtı pozisyon aldık

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde Türkiye’ye karşı Mısır, Fransa ve Yunanistan ile çalışıp kendi jeostratejik bölgeleri olmayan alanlarda pozisyon aldıklarını ifade etti.

Gargaş, İtalya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen 2020 Akdeniz Diyalogları’ndaki bir oturuma telekonferans aracılığıyla katıldı. 2 moderatörün Türkiye-BAE ilişkileri, İsrail ile normalleşme anlaşması ve Libya meselesi hakkındaki sorularını cevapladı. Enver Gargaş, “Türkiye’nin Arap dünyasının iç işlerine müdahale ettiğini” iddia etti. Gargaş “Mısır, Yunanistan ve Fransa ile çalışarak Türkiye’ye karşı bir pozisyon aldıklarını” ifade etti.

Enver Gargaş, “Türkiye ve İran gibi köklü ülkelerin bölgesel nüfuzuyla baş edebilmek için bazı Arap ülkeleriyle jeostratejik ve geleneksel hiçbir bağ ve çıkarlarının bulunmadığı alanlarda konumlandıklarını” belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın öncülüğünde İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasına başkanlık seçimini kazanan Joe Biden’ın nasıl bir reaksiyon göstereceği sorusuna ise Gargaş, şu yanıtı verdi:

“Barış anlaşmasının gerçekleştirilmesinde Trump yönetimi önemli bir role öncülük etti. Ancak ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden da hemen hızlı bir şekilde anlaşmaya destek verdi. Bizim burada bilmemiz gereken Trump ve Biden’ın siyaseti değil Amerika politikası olduğudur. Bu da bize çok yardım edeceğine benziyor.”

(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir