Avrupa’da maymun çiçeği hadiseleri artıyor: İsviçre’de birinci kere görüldü

Avrupa’da maymun çiçeği hadiseleri artarken İsviçre’de de birinci sefer tespit edildiği belirtildi. Virüsün görüldüğü ülke sayısı 13’e yükseldi.

İsviçre Federal Halk Sıhhati Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün başşehir Bern’de bir şahısta görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) şimdiye dek Kuzey Amerika’nın da ortalarında olduğu bölgelerde 80 maymun çiçeği hadisesini doğrularken 50 hadise şimdi araştırılıyor. Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

SON 10 YILDA ARTTI

Birinci olarak 1970’lerde Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kaydedilen ve son 10 yılda artış gösteren maymun çiçeğinin belirtileri, yüzde başlayan ve bedenin geri kalanına yayılan ateş, baş ağrısı ve deri döküntüleri biçiminde ortaya çıkıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü yetkilisi Dr. Ibrahim Soce Fall, geçen yıl Kongo’da 6 bini aşkın, Nijerya’daysa yaklaşık 3 bin hadise tespit edilmesine karşın “bulaşma dinamikleri açısından hala birçok bilinmez olduğunu” açıklamıştı. Çiçek hastalığına karşı geliştirilen bir aşı, maymun çiçeği için de onaylanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.