Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

EMEK SERVİSİ

Milyonlarca işçiyi ve ailelerini ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri haftaya başlıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021’de uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantının 4 Aralık’ta yapılacağını açıkladı.

Türkiye’de asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Bu komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 üye bulunuyor. Görüşmelere işçiler adına, bünyesinde en çok işçiyi bulunduran işçi kuruluşundan 5 temsilci katılıyor. İşverenleri ise, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun seçeceği 5 temsilci temsil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi de komisyonda yer alıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı başkanlığında bakanlıkta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanıyor. Son toplantısını yine bakanlıkta yapan komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar alıyor. Oyların eşit olması durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

.Asgari ücret halen net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir