Android Telefonlarda Unutulan “Desen Şifre” ve “PİN” Kilidi Nasıl Açılır?

Android telefonların hemen hemen hepsinde artık desen şifre ve PİN kilidi mevcuttur. Bu makalede, Android telefonlarda desen kilidinin veya PIN kodunun unutulması durumunda kilidi açmanın muhtemel yollarını göstereceğiz.

Burada açıklayacağımız yöntemler telefonu sıfırlamadan ve herhangi bir uygulama yüklemeden sorunu çözmeye çalışacağız.

Android Telefon Desen Kilidi

Desen kilidi, telefon güvenliğini sağlamanın en yaygın yollarından biridir. Deseni unutmanız durumunda, yeniden başlatsanız bile telefonu açamazsınız.

Alternatif olarak bir PIN tercihini seçebilirsiniz,  PİN numarasını unutmanız da muhtemel durumdur. Bu nedenle, bir yere yazmanız veya bir şifre yöneticisine kaydetmeniz gerekir .

Android telefonunuzun desen kilidi veya PIN’ini unutabilme durumuna karşın, aşağıdaki adımları öğrenerek önceden hazırlanmak daha iyidir.

Telefonun Desenini Android 4.4 ve Alt Cihazlar için sıfırlamak

Android 4.4 veya altında herhangi bir cihaza sahipseniz, birkaç başarısız denemeden sonra “Deseni unuttum” seçeneğini göreceksiniz. Bir sonraki adımda, bir güvenlik sorusuyla veya Google hesap bilgilerinizi kullanarak ekranın kilidini kolayca açabilirsiniz.

Google, daha yüksek sürüm Android cihazlar için bu seçenek olmasada, birçok cihazı için benzer yöntemler mevcuttur.

Google Cihazımı Bul’u kullanın

Telefonunuz kilitliyse, Google’ın Cihazımı bul uygulamasını kullanarak telefonunuzu başka bir cihazdan sıfırlayabilir veya kilidini açabilirsiniz . “Cihazımı bul” uygulaması telefonunuzda yüklü değilse Google Play Store’dan uygulamayı yükleyin veya bilgisayarda tarayıcı üzerinden cihazımı bul sayfasına gidin.  kilitli telefonda kullandığınız Google hesabı ile giriş yapın.

Kilitli cihazda mobil veriniz açıksa veya bir şekilde telefonunuz internet’e bağlıysa bir süre sonra, uygulama kilitli cihazınızı bulacaktır.

Telefonunuzda önemli verileriniz yoksa fabrika ayarlarını sıfırlamak için, “Cihazı sil” seçeneğini kullanabilirsiniz. Cihaz tamamen sıfırlanır. Elbette bu en son tercihiniz olacaktır.

Sizin sorununuza yardımcı olacak seçenek “Güvenli cihaz” seçeneğidir. Bu seçenek, başka bir telefon numarasına arama yaparak kilit ekranını kaldırabilirsiniz. Belirlediğiniz güvenilir cihazdan çağrı alındığında kilit ekranı açılır.

Bu yöntemin yanı sıra bazı üretici firmalarında kendine özgü kullanım avantajları vardır. İşte bazı cihazlarda kilidi açmanın yöntemleri;

Aşağıda bahsedilen cihazlarda üretici firmanın sistemlerine önceden kayıt olmanız gerekmektedir. Desen ve Pin kilidini unutma ihtimaline karşın bu cihazlardan birine sahipseniz, üretici firmanın sistemine kayıt olun. Bu cihazların sistemlerine kayıt olabilmek için cihaz ile birlikte yüklü gelen uygulamaları kullanabilirsiniz. Uygulamaları kullanarak veya resmi web sitelerine giderek kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz

Samsung Telefonların Kilidini Açmak

Kilitli Samsung telefonları için, bu bağlantıyı ziyaret etmeniz ve Samsung ID ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir . Tüm yasal bilgi seçeneklerini kontrol ettikten sonra cihazın harita konumunu gösterecektir.

Haritada, çift tıklamanız gereken bir “kilit açma” seçeneğini bulacaksınız. Uzak telefonun kilidini açmak için seçiminizi onaylayın. Sonrasında cihazınızın kilidi açılacaktır.

Oppo, Acer, Sony, LG ve HTC’nin Kilidini Açmak

Oppo, Acer, Sony, LG veya HTC kullanıyorsanız, ortak bir “Deseni unuttum” yöntemini kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz Android 4.4 ve altındaki cihazlar için olan adımlara benzer. Birkaç başarısız denemeden sonra, cihazınız 30 saniyelik bir zamanlayıcı gösterecektir. Süre bitmeden “Deseni unuttum”u tıklayın. Cihazınızın kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptığınızda, telefonunuzun kilidi açılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir