ABD istihbaratı: Rus ordusu, Ukrayna’da asker sorunu yaşıyor

Rus ordusuna ait ABD’den bir argüman ortaya atıldı.

İstihbarat bilgilerine işaret eden Amerikalı bir yetkili, Rusya’nın, Ukrayna savaşında insan gücü zahmeti çektiğini tez etti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki savaş yedinci ayına girerken, silahlı kuvvetlerin büyüklüğünü 1,9 milyondan 2,04 milyona çıkarmak için geçen perşembe günü bir kararname imzaladığına dikkat çekildi.

“Ukrayna’da önemli insan gücü ıstırabı çekiyorlar”

Moskova, birinci haftalarından bu yana çatışmada rastgele bir kayıp açıklamadı. Batılı yetkililer ve Kiev, sayıların binleri bulduğunu söylüyor.

İsmi açıklanmayan kelam konusu Amerikalı yetkili, “Rus ordusu, Ukrayna’da önemli insan gücü kahrı çekiyor.” dedi.

Sözleşmeli alım seçeneği masada

Reuters’ın haberine nazaran, tıpkı yetkili, Rusya Savunma Bakanlığı’nın işçi eksikliğini telafi etmek için kontratlı olarak askere alım yapmayı değerlendirdiğini anlattı.

Konuyla ilgili olarak, “yaralı askerlerin tekrar savaşa girmeye zorlanacağı, özel güvenlik şirketlerinden işçi alınacağı ve askere alınanlara ikramiye ödemesi yapılacağı” üzere argümanlar ortaya atıldı.

“Hüküm giymiş suçluları askere alabilirler”

Amerikalı yetkili, “Af ve tazminat karşılığında Ukrayna’da karar giymiş suçluları askere almaya başlayacaklarına dair emniyetli haberlere de sahibiz.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.