ABD eski Lideri Reagan’a suikast teşebbüsünde bulunan John Hinckley Jr hür bırakıldı

ABD’nin eski Lideri Ronald Reagan’a 30 Mart 1981’de suikast teşebbüsünde bulanarak tek kurşunla yaralayan John Hinckley Jr’ın, 41 yıllık akıl hastanesi ve mahkeme nezaretinden sonra kısıtlamalarının kaldırılacağı mahkeme tarafından açıklandı. Hinckley Jr, suikastı ünlü oyuncu Jodie Foster’ı etkilemek için gerçekleştirdiğini açıklamış, 30 yıl boyunca akıl hastanesinde tutulmuştu.  

Hinckley Jr, 30 Mart 1981’de başşehir Washingtondaki Hilton Oteli’nin dışında Reagan’a suikast teşebbüsünde bulunmuş, Reagan’ı tek kurşunla yaralayarak devrin basın sekreteri James Brady’yi ağır biçimde yaralamış ve Brady’nin kısmi felçli kalmasına sebep olmuştu. Hinckley Jr, suikastı ünlü sinema yıldızı Jodie Foster’ı etkilemek için gerçekleştirdiğini açıklamış ve ruh sıhhati yerinde olmadığı için mahkeme heyeti ömür uzunluğu akıl hastanesinde kalmasına karar vermişti.

Doktorlar tarafından 30 yıl boyunca akıl hastanesinde nezaret ve tedavi altında tutulan John Hinckley Jra, yıllar içinde kademeli olarak nezaret altında annesiyle yaşaması ve müzikle uğraşması için müsaade verildi.

Eylül 2021 yılında Washington’daki ABD bölge mahkemesi yargıcı Paul L Friedman, 2016’dan beri kısıtlı haklarla yaşadığı meskeninde akli istikrarı yerinde kalmaya devam ederse Hinckley’in 15 Haziran’da nezaretinin kaldıracağını açıkladı. Hinckley toplumsal medya hesabından nezaret kısıtlamalarının kaldırıldığını 41 yıl 2 ay 15 gün sonra en sonunda özgürlük iletisiyle duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.