500 bin işletmenin gözü e-ticaret düzenlemesinde

E-Ticaret platformlarının çok değerli şirketler olduğuna dikkat çeken Dr. Kızılbay, “Bunlar çok değerli şirketler. Bu şirketler güya yanlış bir iş yapıyormuş üzere bir anda müdahale ederek hizaya sokmaya çalışmak irtibat açısından yanlış. Bu şirketlerin sürdürdüğü inanılmaz bir operasyonel süreç var. Milyonlarca insan bu kesimden bir halde kar sağlıyor. Bunu yanlış bir iş yapıyor üzere frenlemek, cezalandırmak çok büyük bir yanlışa kapı açar” açıklamasını yaptı.

500 BİN İŞLETME SATIŞ YAPIYOR

Dr. Kızılbay, maddedeki hususlar çerçevesinde platformlara yapılacak harcama kısıtlamalarının, direkt platformun temelini oluşturan satıcıları etkileyeceğini belirterek “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) datalarına nazaran yaklaşık 500 bin işletme pazaryerlerinde satış yapıyor. Satıcıların bu platformlar aracılığıyla gerçekleştirdiği satışlarla Türkiye iktisadı için geçen yıl yarattıkları 381,5 milyar TL’lik önemli bir katkı kelam konusu. Tıpkı hacmin genel ticaretteki karşılığı yüzde 17.7 düzeyinde. Bu hacmin 2022 yılı sonunda 560 milyar TL olması öngörülüyor. Elektronik ticaret ile ilgili birtakım düzenlemelere muhtaçlık duyulabilir; ancak Düzenleme yaparken dikkatli olmak lazım. E-ticaret şirketleri yeni devrin ve geleceğin şirketleri. Vergilendirme, pazarlama ve indirim kısıtlamaları üzere mevzular gündeme geldiğinde, bu şirketlerin temsilcilerinin, derneklerin ve kamunun da masada yer alarak şahsen görüşlerini paylaştıkları bir ortam yaratılması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

PLATFORMLAR TEŞVİK EDİLMELİ

Dr. İsmail Kızılbay, yasanın e-ihracatı teşvik ederek önünü açmasını örnek göstererek “Bu şirketlerin istihdama katkıları ortada. Platformları küçültmek ya da engellemek, platformların hâlihazırda istihdam ağında yer alan insanlara ziyan verecek ve bu beşerler işsiz kalacak. Ben Yasa aracılığıyla bu platformları oranlar ve sayılarla kısıtlamak yerine, ‘X satış hacminin üzerine çıktığınızda Y kadar kişiyi daha istihdam etmeniz gerekir’ üzere olumlu kriterler görmek isterdim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.