2 Wall Street Efsanesi: Bitcoin’i Satın! Bu Seviyeler Geliyor

Bitcoin 20.000 dolar seviyelerinin üzerinde kalma mücadelesine devam ettiriyor. Bu sırada uzmanlar, en büyük kripto para biriminin sıradaki yönü hakkında düşüncelerini paylaşıyor. Bu yazımızda, özellikle Wall Street’te aktif olduğu bilinen iki figürün BTC’ye yönelik beklentilerini paylaşacağız. Bu beklentilerin, genellikle olumsuz olduğunu belirtmekte fayda var. İşte detaylar…

Jim Cramer, Bitcoin ve altcoin alanını artık savunmuyor

Uzun zamandır CNBC’ye ev sahipliği yapan Jim Cramer, yatırımcıların kripto para birimlerinden, NFT’lerden ve özel amaçlı satın alma şirketlerinden (SPAC’ler) kurtulmaları gerektiğini iddia ediyor. Cramer, bu varlıkların potansiyel olarak yatırımcıların hayat tasarruflarını buharlaştırabileceğini iddia ediyor.

Cramer, hit programı “Mad Money”nin en son bölümünde kripto para birimleri konusunda yanıldığını itiraf etti. Cramer, “Bence kriptonun temellerini sorgulamaya başlamamızın zamanı geldi” diyor. Ünlü hisse senedi seçici, CNBC’nin kripto hakkında rapor vermesi gerekip gerekmediğini de sorguladı. “Artık televizyon ekranının yan tarafında bunların alıntılanmasına bile gerek kalmayacak,” dedi. Cramer, bir değer deposu olarak performans göstermediği için kripto konusunda yanıldığını kabul etti.

Michael Purves, Bitcoin’de düşüş eğiliminde: Hedef 15.000 dolar

Tallbacken Capital Advisors CEO’su Michael Purves, yakın tarihli bir Bloomberg röportajında, Ocak ayından bu yana Bitcoin’de düşüş eğiliminde olduğunu ve duruşunun değişmediğini söyledi. Firmasının geçen hafta 15.000 dolarlık bir hedefle açığa sattığını iddia ediyor. Purves’e göre, Bitcoin’in uzun vadeli yükseliş momentumu Ocak ayı sonlarında kırılmaya başladı. En iyi kripto para birimi, yıllık bazda yüzde 55,86 düştü.

BTC, 2020’nin Aralık ayının sonunda 20.000 doları aştı ve ardından 2021’de yeni zirvelere ulaştı. Purves, büyük rallinin esas olarak “enflasyon riskinden korunma” anlatısı nedeniyle toplu olarak öncü kripto para birimini satın almaya başlayan kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirildiğini söylüyor. Bununla birlikte, Bitcoin bir portföy çeşitlendiricisi olarak sefil bir şekilde başarısız oldu. Purves tarafından belirtildiği gibi, S&P 500 ve Nasdaq 100 ile yoğun bir şekilde ilişki hale geldi.

Bitcoin’in enflasyondan korunma işlevi görememesi nedeniyle, Purves, Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düşerse kurumların dipten satın alıp alamayacağından emin değil. Bitcoin, değerinin yüzde 15’ini kaybettikten sonra bu ay en kötü performans gösteren varlık sınıfı oldu. JPMorgan Asset Management’ın baş küresel stratejisti David Kelly, kısa süre önce yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif para politikası nedeniyle kripto para varlıklarını tasfiye etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Kripto para birimi şu anda 20.000 dolar seviyesinin hemen üzerinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.