2 Önemli Haber Sonrası USDC ve Bu Coinler Fırladı!

USD Coin’in (USDC) arkasındaki şirket Circle, Silicon Valley Bank’ta sıkışan 3,3 milyar dolarlık nakit rezervin tamamını kaybetse bile “herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi. Stablecoin şirketinden gelen ‘güvence’ açıklamalarının ardından USDC ve bu coinler hacim topluyor.

Circle, SVB’de sıkışan rezervlerine rağmen tüm boşluğu kapatmaya hazır

Circle Internet Financial Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ta tuttuğu 3,3 milyar dolarlık nakit rezervin tamamını almaması durumunda, USDC’yi destekleyen varlıklardaki “herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi.

Bir blog gönderisinde Circle, “USDC’nin arkasında duracağını ve gerekirse harici sermaye dahil olmak üzere kurumsal kaynakları kullanarak herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Circle’in SVB’de nakit rezervinin bir kısmını kaybettiğini duyurması USDC fiyatının dalgalanmasına yol açmıştı.

Circle’in verdiği güvence, kripto trader’larının ABD dolarına sabitlenmesi gereken ancak Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra dalgalanan USDC’nin değeri konusunda endişelenmesiyle geldi. FDIC Cuma günü bankanın varlıklarına el koyduğunda Circle, Silicon Valley Bank’ta USDC’nin 3,3 milyar dolarlık nakit desteğini elinde tutuyordu.

Circle, SVB’nin çöküşünden önce varlıklarını çıkarmaya çalıştığını ve işlemin ABD bankalarının normal faaliyetlerine devam ettiği Pazartesi günü gerçekleşebileceğini söyledi. Şirket, “Ancak, SVB’nin %100 getiri sağlamayabilmesi de mümkün ve herhangi bir geri dönüşün biraz zaman alabilir, çünkü FDIC IOU’lar (yani, tasfiye sertifikaları) ve mevduat sahiplerine avans temettüler verir” dedi.

Circle, açığı kapatmak için yeni strateji tasarlarken USDC toparlanıyor

CEO Jeremy Allaire’in Twitter hesabından paylaştığı duyuru esnasında, USDC fiyatı dolar sabitliğini geri kazanıyor. İkinci en büyük stablecoin, 11 Mart’ta 1 dolar seviyesini kaybetti ve önce 0,97 dolara, daha sonra kademi olarak 0,87 dolara kadar geriledi. Dalgalanmalar ilk olarak Circle’ın Silicon Valley Bank’ta 3.3 milyar dolarlık USDC rezervi tuttuğunu açıkladığı Cuma günü meydana geldi.

USDC fiyatı 2,34 milyar dolarlık yakımla desteklendi

Blockchain analitik platformu Nansen’in güncel analizlerine göre USDC, önemli bir düşüşün ardından şimdi yaklaşık 0,99 dolara toparlandı. Bu güncelleme, Circle’ın sadece 24 saat içinde 2,34 milyar dolarlık inanılmaz bir USDC token yaktığı haberinin ardından geldi.

USDC tokenlerinin Circle tarafından yakılması ve basılması da stablecoinlerin şeffaflığıyla ilgili endişeleri artırdı. Eleştirmenler, piyasasındaki düzenleme eksikliğinin potansiyel dolandırıcılığa veya piyasa manipülasyonuna yol açabileceğini savunuyor.

Stablecoin’ler kaydettikleri hacimlerini geri kazanıyor

USDC fiyat sabitliğini geri alırken, stablecoin piyasasının en büyük üyelerinden DAI’de kaybettiği hacmin büyük bir kısmını telafi etti. CMC verilerine göre son 24 saat içinde en çok yükselen stablecoin’ler şu şekilde:

  1. DigixDAO (DGD): %46,06
  2. Dynamic Set Dollar (DSD): %26,36
  3. Fantom USD (FUSD): %1,71
  4. One Cash (ONC): %7,5
  5. USDEX (USDEX): %5,74

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir