10 bin TL’ye kadar olan borçlar silinecek

Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını güzelleştiren teklifle Genel Sıhhat Sigortası (GSS) borcu olan binlerce vatandaşa nefes aldıracak düzenleme yapıldı. Toplumsal teminatı olmayan vatandaşların sıhhat sigortasından yararlanabilmeleri için kolaylık sağlanacak.

Borçlarının 10 bin liraya kadar olan kısmı silinecek. Böylelikle mağduriyetler giderilecek ve icradaki belge yükü azaltılacak.

Sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sıhhat hizmet bedellerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş alacak fiyatlarının yüzde 50’sinin, bu hususun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde defaten yahut taksitle ödenmesi halinde, geri kalan kısmı terkin edilecek.

10 BİN TL’YE KADAR OLAN BORÇLAR SİLİNECEK

Sabah’ta yer alan habere nazaran, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, primini ödeyemediği için açılan 85 bin 947 belge bulunduğunu söyledi.

Eldemir, “Bağ-Kur’lu ya da toplumsal garantisi olmayıp GSS konusunu ihmal etmiş olanlar var. 10 bin liraya kadar olan borçlar silinecek, bunun üzerinde olanların da yarısının ödenmesi durumunda geri kalan borçtan terkin edilecek. Hastaneye gelenler sıhhat sigortası yok diye geri çevrilmiyor” tabirlerini kullandı.

Komisyon’da kabul edilen teklife nazaran Sıhhat Bakanlığı çalışanının merkezi idare bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak. Teklife nazaran, hekim ve diş doktorlarının sabit ek ödemeleri, merkezi idare bütçesinden yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.